home-blur
Slide 16_9 – 3
10/06/2022
Новини EASE

«Питання часу, скільки ми ще витримаємо»: через нововведення НБУ український IT-сектор втратить за місяць $500 млн

Національний банк України з 21 травня 2022 року скасував обмеження на встановлення курсу, за яким уповноважені установи можуть продавати готівкову іноземну валюту клієнтам. Раніше відповідний курс не мав відхилятися від офіційного більш ніж на 10%.

Тепер усі, хто отримує валюту на картки, мають продавати її за офіційним фіксованим курсом (29,25 грн/USD), а купувати — за ринковим (приблизно 37 грн/USD).

За інформацією з відкритих даних, у 2021 році кількість представників ІТ-індустрії, які зареєстровані як ФОП, становила понад 250 тисяч.

Їх кількість постійно зростала, до настання війни (з 2020 по 2021 рік кількість ФОПів збільшилась на 26%). Зважаючи на те, що значна частина ІТ-індустрії складається з ФОПів, які надають послуги напряму закордонним замовникам та отримують виторг в іноземній валюті або співпрацюють з українськими компаніями, які експортують свої послуги, їх винагорода прикріплена до певного еквівалента в іноземній валюті.

Як результат, тепер винагороду можна конвертувати в гривню лише за курсом НБУ. А через нововведення ФОПи втрачатимуть значну частину коштів під час валютних операцій.

Український ІТ-сектор несе збитки

Багато представників IT-індустрії вважають, що замість того, аби підтримувати малий та середній бізнес та стимулювати його розвиток, НБУ повільно, але успішно веде Україну до інфляції, друкуючи додаткові гривні.

На думку президента «Європейської асоціації програмної інженерії» EASE Владислава Савченка, якщо така ситуація продовжиться й надалі, то вже дуже скоро долар коштуватиме українцям 100 або навіть більше гривень. При цьому офіційний курс може триматися на рівні 29,25, що тільки збільшить збитки.

«Наш бізнес за перший квартал закрив $2 млрд прибутку. Зважаючи, що в лютому це було ~$800 млн, а в березні — ~$500 млн. Втрати в ІТ-галузі вже майже 20% і з новою валютою політикою НБУ ця цифра виросте ще більше. 20% — це лише початок», — вважає Владислав.

Водночас CEO Rocque System Станіслав Козяр певен, що такий крок НБУ — це лише перехідний етап в плані повернення до вільного курсоутворення в країні.

«Поточне положення в Україні не є найгіршим в світі і має ряд інших можливостей для росту та стабілізації. Нацбанк зробив усе, аби забезпечити населення валютою та стабільним курсом. Однак це макроекономічне рішення забезпечується коштом тих, хто заводить валюту в країну. І наразі одним з основних джерелом є IT і валютні контракти підприємців», — зазначив він.

Для Founder & CEO PM Digital Микити Попова рішення НБУ зрозуміле саме через воєнний стан в Україні. Однак і він вважає його ще однією перешкодою у веденні бізнесу:

«Наші співробітники втрачають тисячі гривень, бізнес ледве тримається. Ми радіємо, якщо виходимо і нуль, але вже буває і в мінус. Питання часу, скільки ще ми витримаємо».

Тепер всі контракти укладатимуться за межами України 

На думку COO AllSTARSIT Ольги Цимбалюк, така валютна політика НБУ загрожує падінню експорту в ІТ-сфері.

«До кінця 2022 року вже можна очікувати катастрофічне зменшення валютних надходжень. Щоб зменшити ризики, ІТ-компанії відкриватимуться в Європі, збільшуючи відтік валюти з України. Чи добре це для ринку? Звісно, ні. Сьогоденна Україна не може дозволити собі такого розвитку подій», — вважає Ольга.

Цієї думки тримаються й інші резиденти «Європейської асоціації програмної інженерії» EASE.

Founder & CEO PM Partner Максим Прохоров вважає, що у майбутньому усі контракти укладатимуться за межами України, отже валютний виторг зменшиться у рази.

«Це ніщо інше, як вторинне оподаткування. Вся валюта за контрактами заходить на юридичну особу за безготівковим розрахунком. І зрозуміло, що вона виводитиметься у готівкові розрахунки. Так що механіка очевидна — на кожному доларі втрачаються 30%», — впевнений Максим.

За словами Микити Попова, в Україну перестануть заводити капітал.

«IT та інші сервісні бізнеси, які працюють із західним ринком, просто перестануть заводити сюди капітал, бо ми на рівному місці його втрачаємо і скоро багато хто вийде з ринку тимчасово або назавжди», — заявив він.

НБУ має стимулювати надходження валюти до країни, а не навпаки

Представники ІТ-сектору одноголосно вбачають нововведення НБУ подвійним оподаткуванням, який зовсім не йде на користь бізнесу.

Як наслідок такого рішення — компанії будуть вимушені знизити сплату валютних коштів в Україну, а ІТ-фахівці уникатимуть отримання розрахунків за послуги в Україні.

CEO «Європейської асоціації програмної інженерії» EASЕ Любов Мочалова вважає, що адміністративні методи ще ніколи не призводили до економічного зростання малого та середнього бізнесу, а отже рішення НБУ не є ані популярним, ані ефективним у підтримці та розвитку бізнесу.

За словами Ольги Цимбалюк, якщо НБУ не змінить свою риторику та не повернуться до незакріпленого курсу, наступного місяця бізнес не побачить $500 мільйонів валютних надходжень.

Станіслав Козяр вважає, що політика НБУ має бути направлена на стимулювання валютних надходжень та внутрішнього розвитку підприємств.

«Навіть в середньостроковій перспективі це призведе до ще більшого відтоку IT-спеціалістів та закриття багатьох IT-компаній, а валютні надходження в країну максимально зменшаться. IT-фахівці і компанії будуть шукати можливості в інших країнах, в тому числі щодо відкриття рахунків і зарахування на них валютних надходжень. Наразі, це виглядає як ще один значний удар по економіці», — каже він.

На його думку, має бути офіційний курс НБУ як основний орієнтир для країни, та база, за якою регулятор взаємодіє та підтримує банки.

Для банків і фінансових установ необхідно запровадити єдиний курс, вищий, ніж офіційний. Крім того, дозволити некомерційні платежі (перекази між фізичними особами, та від підприємств до фізичних осіб) в валюті.

Для стабілізації ринок має бути насичений валютою внаслідок вільного обігу.

На думку Максима Прохорова, таке рішення НБУ можна було б зрозуміти та навіть підтримати, якби кошти, втрачені на валютних операціях, були військовим збором, який би прискорював перемогу України у війні.


Отже, представники ІТ-галузі в Україні визнають, що нинішня валютна політика НБУ — це загроза малому та середньому бізнесу, та усьому ІТ-сектору загалом. Якщо Україна не повернеться до незафіксованого курсу, експортні індустрії продовжать втрачати прибутки і як результат, вийдуть з українського ринку.

 

Матеріал: Олена Пилипчак

Редактор в Highload

«Ніколи так не робіть». Як айтівці провели соціальний експеримент
Детальніше
Наших партнерів стає все більше!
Детальніше
Європейська асоціація програмної інженерії об’єднує міста
Детальніше