home-blur
Ніна Гузей
23/01/2024
Інтерв'ю з ізівцями

Як аутсорс заощаджує бізнесам час та кошти на власних спеціалістів та сприяє швидкому зросту

Коли бізнес зростає, у команди додається багато нових викликів. Особливо це актуально під час війни, коли нові задачі та проблеми з’являються ще швидше. Проте існують шляхи спрощення операційної діяльності, з якими деякі бізнеси незнайомі, через що зазнають проблем та збитків.
Європейська Асоціація програмної інженерії провела інтерв’ю з генеральною директоркою та засновницею української та польської аутсорс-компанії InfinIT Ніною Гузей, у якому розкрила деталі аутсорс-процесів та масштабування на інші ринки для IT-бізнесів.

    Як давно існує компанія? Чим займається? На яких ринках працює?

Компанія InfinIT офіційно існує з 2021 року, але ще з 2018 надавали послуги як команда підприємців. Коли ми здобули досвід та певну клієнтську базу, ми вирішили зареєструвати компанію офіційно.
Наша діяльність повністю пов’язана з обслуговуванням ІТ-компаній. Ми надаємо комплексні операційні послуги нашим клієнтам, як-от підбір та рекрутинг фахівців різного рівня, повний цикл HR-підтримки та всю рутину, наприклад, документообіг, розрахунок виплат, облік робочих днів, виплати та багато іншого. Завдяки нашим послугам бізнеси можуть концентруватися на основних проєктах, не марнуючи часу на рутину.
Що стосується ринків, спочатку ми працювали лише з українськими бізнесами та не планували шукати міжнародних клієнтів. Але через вторгнення 24 лютого нам довелося переглянути стратегію. Тому з липня 2022 InfinitIT також зареєстрована в Польщі. Крім України та Польщі, компанія працює з бізнесами понад 20 країн Європи, Азії та Америки.

    Які бізнеси є клієнтами InfinIT?

Ми працюємо з IT-бізнесами. Головна відмінність наших аутсорс-рішень від конкурентів — ми шукаємо партнерів, які також зацікавлені в тому, щоб компанія мала професійну та стабільну команду, що займається додатковими справами. Крім аутсорс-рішень, ми маємо великий досвід у фінансовій сфері, тому також надаємо консультації з питань оподаткування в різних країнах, податкового резидентства та інших.

    З якими труднощами українських бізнесів допомагає аутсорс?

Перша перевага, яку ми надаємо — це сформовані команди фахівців. Через війну багато IT-спеціалістів покинуло країну, що створило труднощі з фінансовими операціями: проблеми з виплатами компенсацій, податкове резидентство інших країн, іноземні рахунки тощо. InfinIT допомагає позбутися цих труднощів.
Друга перевага — валюта, якою оплачується праця. Багато айтівців хочуть отримувати зарплати в доларах або євро. Це спричинено високою волатильністю гривні. В Україні це зробити неможливо, але ми пропонуємо вибір різних валют платежу, в тому числі комбіновану оплату.
Третя перевага — осторога до українських працівників. Численні замовники бачать ризики в роботі з українським ринком через війну. Але ми можемо зарадити цьому, набираючи команди з різних країн.
За приблизними підрахунками, в Україні у 2023 році було 307 тисяч ІТ-фахівців і з них 65 тисяч перебувають за кордоном, а за галузевими опитуваннями, ще близько 11 тисяч хочуть виїхати за кордон. Оскільки усім потрібно платити, наші аутсорс-рішення допомагають і тим, і іншим.

    Які підходи InfinIT використовує для подолання волатильності гривні?

Ми допомагаємо підприємцям змінювати валюту, в якій вони отримують кошти. Якщо накопичувати кошти в гривнях, то це становить ризики. Але з нашою допомогою ФОПи можуть отримувати зарплату одного місяця в гривнях, а наступного — в доларах. Також можна відкрити рахунок у міжнародному банку і зберігати кошти там. Але важливо пам’ятати про декларування коштів, інакше це загрожує штрафом. InfinIT регулює всі ці процеси та консультує з приводу цих рішень.

    Яка зараз ситуація на міжнародному ринку? Чим іноземні замовники відрізняються від українських?

Головна відмінність знову ж спричинена війною. Зараз іноземні замовники зацікавлені в аутсорсі з огляду на якісне виконання рутини та можливість сконцентруватися на бізнесі, в той час, як українських замовників першочергово цікавить оптимізація витрат.
Що стосується набору команди, слід відзначити, що за даними IT-research, 85% українських компаній продовжують рекрутинг навіть в умовах війни. Проте 56% замовників надають перевагу іноземним фахівцям. Відповідно, українські IT-експерти поступаються в ціні працівникам з інших країн.

    На труднощі з оподаткуванням натрапляли українські IT-фахівці, що ставали резидентами інших країн?

Деякі українські айтівці не знайомі з правилами оподаткування. Часто-густо трапляються випадки, коли працівники переїжджають за кордон та сплачують податки лише в Україні. Проте вони забувають, що податки, сплачені в Україні, діють лише для України. За кордоном це не діє, тому можуть бути проблеми з податківцями. Таким чином, українським фахівцям доводиться сплачувати податки для двох країн. Причому для Польщі цей податок становитиме не 5%, а 19%.Так само ФОПи, що переміщуються за кордон, не втрачають статус платника податків в Україні. З таких питань InfinIT надає консультації, завдяки чому менше ФОПів стикаються з проблемами при оподаткуванні.

    Які види діяльності найбільше потребують оптимізації за допомогою аутсорсу?

На це питання неможливо відповісти однозначно, особливо якщо питання стосується IT-галузі. Проте, як на мене, найбільшу перевагу має аутсорсинг неосновних, рутинних процесів — це допомагає як з оптимізацією витрат, так і з професійністю реалізації задач. Наприклад, на аутсорс можна призначати виплати та все що з цим пов’язано: укладання договорів, з урахуванням специфіки різних країн, збір документів, та пряма комунікація із контракторами.

    Як перевірити репутацію компанії, на яку покладається операційна діяльність? Які можливі ризики?

Вибір партнера на тривалий термін — відповідальна задача. Найкраще обирати за рекомендаціями від наявних клієнтів. Низька ціна та хороша пропозиція не гарантують надійної співпраці, тому в першу чергу потрібно зважати на репутацію.

    Які ризики переведення операційної діяльності на аутсорс?

Можна виділити такі ризики, як найпоширеніші:
За хорошою пропозицією може ховатися низка додаткових витрат: перекази коштів, консалтинг, підготовка договорів тощо.
Ризик перехоплення ваших фахівців, якщо аутсорсингова компанія має власні проєкти та замовлення на ІТ розробки.
Ризики неякісного рекрутингу завжди актуальні, щоб цьому запобігти потрібно стежити за адаптацією та мотивацією команди, а також якнайшвидше виявляти та розв’язувати проблеми. Це допоможе забезпечити максимальну віддачу та найкращий результат.
На початку діяльності може бути відчуття, що ніхто не впорається краще за власну команду. Проте масштабування додає рутинних завдань, які з часом не залишать ресурсів на подальший розвиток. На цьому етапі майбутнє зростання залежить від таких рішень, як аутсорс.

    Яка конкуренція на ринку аутсорс-компаній? Які переваги InfinIT перед конкурентами?

Історично склалося, що на етапі свого формування український аутсорс-ринок був націлений на іноземних замовників, що не мали представництв в Україні. Такі компанії надавали повний перелік послуг: офіси, техніку, реєстрацію ФОПів та їхнє обслуговування, поступово створювали власні команди та продукти та набували статусу повноцінних ІТ-компаній. Деякі компанії залишилися в статусі компаній для виплат, обслуговуючи ФОПів та клієнтів з інших галузей.
Ми обрали для себе нішу комплексного обслуговування для наших партнерів: рекрутинг, HR, виплати та консалтинг. Наша перевага полягає в розв’язанні таких питань, як-от підбір фахівця, проведення кваліфікаційної перевірки через перевірених міжнародних партнерів, організація робочого місця та перевірки роботи команди.

    Які найцікавіші кейси за минулий рік?

Наші найцікавіші випадки пов’язані з рекрутингом. Нам вдалося сформувати мультинаціональну команду, яка ефективно виконує завдання на різних ринках.
Головні враження залишилися від співпраці з індійськими робітниками. Один з них, який переїхав до Великої Британії, попросив оплачувати його працю у фунтах стерлінгів замість доларів, щоб він не втрачав кошти на курсових різницях. Це відбулося на четвертому місяці нашої співпраці.
Ще один кейс: наш партнер з Ізраїля отримав замовлення на розробку продукту від української компанії, але українська компанія хотіла працювати лише з іншою українською компанією. Завдяки цьому ми отримали статус офіційного представника компанії в Україні. Це можна вважати найбільшим досягненням нашого партнерства.

Як організувати маркетинг для онлайн-супермаркету. Розповідає Goodex
Детальніше
Як ефективно представити свій стартап на Web Summit. Досвід UBOS
Детальніше
Автоматизація бізнес-процесів. Як компанії бути ефективною у нових реаліях? Розповідає Digital Data Consulting
Детальніше