Нові критерії для бронювання працівників ІТ і ТМТ-індустрії
Анна Митропан, адвокатка ІТ/ТМТ-практики MK Legal Service
9 жовтня Кабмін оголосив проведення аудиту системи бронювання. Ціль аудиту: перевірити, чи насправді всі рішення про бронювання прийняті об’єктивно та ці компанії дійсно відповідають вимогам для бронювання працівників.
За результатами проведеного аудиту Кабмін запровадив нові умови бронювання працівників, які запрацюють з 1 грудня.
Зокрема, обов’язковими критеріями для бронювання працівників приватним сектором стане відсутність боргів перед бюджетом, а розмір заробітної плати самого працівника, який подається до бронювання, і середньої заробітної плати на підприємства має становити не менше 2,5 мінімальних заробітних плат (20 000 грн станом на 2024 рік). До 28 лютого 2025 року всі підприємства повинні будуть поновити бронювання за новими вимогами.
Крім того, за результатами звіту влада передала бізнесу важливий меседж: підприємство має відповідати критеріям для отримання статусу критичності не лише на момент його отримання, а й упродовж усього періоду, поки триває бронювання працівників.
Саме тому для компаній у сфері ІТ-інфраструктури та електронних комунікацій дуже важливо чітко дотримуватися вимог законодавства щодо відповідності таким умовам, щоб надалі не втратити можливості бронювати своїх працівників.
У грудні Мінцифри за погодженням з Міністерством економіки України та Міністерством оборони України представили нові критерії для бронювання працівників в ІТ і ТМТ-індустрії шляхом затвердження Наказу Мінцифри №182 від 05.12.2024 року «Про затвердження Критеріїв, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які мають важливе значення для галузі національної економіки в сфері цифровізації». Цей Наказ, своєю чергою. скасовує попередній — №30 від 23.03.2024.
Як бачимо, оновлені критерії зазнали мінімальних змін. Однак, як і попередня редакція — викликає занепокоєння у представників сектору електронних комунікацій оскільки, на їх думку такі критерії блокують доступ до бронювання працівників невеликих операторів ринку.
Тож розглянемо, яким новим умовам які на сьогодні є критерії для визначення підприємств, що мають важливе значення для галузі національної економіки у сфері цифровізації.
1. Постачання ядра електронної комунікаційної мережі:
а) підприємство постачає ядро електронної комунікаційної мережі постачальникам:
— електронних комунікаційних послуг з використанням мереж мобільного зв’язку;
— електронних комунікаційних послуг ЦОДу;
— електронних комунікаційних мереж, що надають послуги доступу до мережі обміну Інтернет-трафіком;
б) ці постачальники мають бути визначеними Мінцифри критично важливими в сфері цифровізації.
Підтвердження:
— інформація про чинний договір з постачальником
— та довідка від постачальника про виконання розпоряджень Національного центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій (далі — НЦУ).
2. Постачання електронних комунікаційних послуг ЦОЦу/електронних комунікаційних мереж послуг доступу до мережі обміну Інтернет-трафіком:
Підтвердження:
а) інформація про чинний договір про надання:
— електронних комунікаційних послуг;
— хмарних послуг;
— послуг резервного копіювання даних;
— послуг передачі даних;
— послуг оренди комунікаційних стійок;
— послуг хостингу;
б) договір має бути укладено не менше ніж за 6 місяців до дати подання звернення про визначення підприємства критично важливим з оператором електронних комунікацій, визначеним Мінцифри критично важливим у сфері цифровізації;
в) довідка надана таким оператором про належне виконання підприємством зобов’язань за договором.
3. Адміністрування публічного домену вищого рівня .ua або .укр:
Підтвердження:
— інформація про угоду з ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers);
— інформація про доменні зони, де здійснюється реєстрація доменних імен підприємством;
— або відомості Реєстру об’єктів критичної інфраструктури про оператора об’єкта критичної інфраструктури підсектору «електронні комунікації» сектору «цифрові технології» за типом основної послуги «адміністрування адресного простору українського сегмента Інтернету».
4. Постачання електронних комунікаційних послуг на значній території:
а) підприємство надає електронні комунікаційні послуги за кодами IA.S1 та/або IC.S1 відповідно до переліку видів на території:
— однієї чи більше областей
— на якій ведуться (велися) бойові дії;
— областей, тимчасово окупованих російською федерацією;
б) підприємство:
— надає електронні комунікаційні послуги на території однієї та більше областей;
— і має підтверджений середньомісячний розмір чистого доходу понад 500 тис. грн, що підтверджений даними останньої фінансової звітності;
в) підприємство:
— надає електронні комунікаційні послуги на території, де ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією;
— і має підтверджений середньомісячний розмір чистого доходу понад 100 тис. грн, що підтверджений даними останньої фінансової звітності;
— і надавало послуги на такій території до 01 січня 2024 року;
г) підприємство виконує розпорядження НЦУ щодо забезпечення сталості електронних комунікаційних мереж в умовах воєнного стану;
ґ) підприємство не міститься серед переліку постачальників електронних комунікаційних послуг:
— які невмотивовано відмовили посадовим особам регуляторного органу у проведенні перевірки щодо виконання вимог розпоряджень НЦУ щодо забезпечення сталості електронних комунікаційних мереж в умовах воєнного стану;
— щодо яких за результатами такої перевірки виявлено невиконання таких вимог.
Підтвердження:
— фінансова звітність;
— інформація про виконання розпоряджень Національного центру.
5. Постачання електронних комунікаційних мереж:
а) підприємство надає послуги доступу до електронних комунікаційних мереж та їх інфраструктури на території десяти й більше областей за кодами NA.N1, NA.N2, NA.N3, NA.N4, NA.N9 та/або NA.N10;
б) підприємство:
— є власником антенно-щоглових споруд/веж у кількості щонайменше 1000 одиниць і забезпечує їх електропостачання, відновлення після пошкоджень чи руйнувань, що підтверджується інформацією підприємства про право власності на такі елементи або щодо чинного договору про передачу в оренду (користування) таких елементів укладеного з постачальником (користувачем) електронних комунікаційних послуг та актами приймання-передачі елементів, актами надання послуг
— або має фізичне або логічне взаємоз’єднання електронної комунікаційної мережі з мережею постачальника електронних комунікаційних мереж та/або послуг іншої держави, що підтверджується актом комісії з прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта у сфері електронних комунікацій про з’єднання з мережею іноземної країни або інформацією підприємства щодо чинного договору та актами надання послуг;
Підтвердження:
— відомості з Реєстру;
— інформація про право власності/користування на антенно-щоглові споруди та виконання розпоряджень НЦУ (надаються відповідь, одержана від НЦУ про отримання ним звіту, а також надісланий звіт).
6. Оператор об’єкта критичної інфраструктури:
— підприємство є оператором об’єкта критичної інфраструктури підсектору «електронні комунікації» сектору «цифрові технології»
Підтвердження:
— відомості з Реєстру об’єктів критичної інфраструктури про оператора об’єкта критичної інфраструктури.
7. Радіочастотний моніторинг:
— підприємство здійснює радіочастотний моніторинг користування радіочастотним спектром загальними користувачами, проводить розрахунки електромагнітної сумісності та присвоєння радіочастот відповідно до Закону України «Про електронні комунікації».
Підтвердження:
— довідка від НКЕК.
8. Адміністратор централізованої бази даних перенесених номерів:
— підприємство виконує функції адміністратора централізованої бази даних перенесених номерів.
Підтвердження:
— рішення НКЕК.
9. Надання електронних довірчих послуг:
— підприємство є кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг та сформувало не менше ніж 1 000 сертифікатів електронних підписів за попередній звітний рік.
Підтвердження:
— звітність, подана до Мінцифри;
— або довідка від підприємства.
10. Діяльність у сфері ІТ-індустрії:
Підприємство:
— здійснює один або декілька видів діяльності, визначених ЗУ «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» та Кабміном;
— відповідає критеріям щодо заробітної плати працівників за останній квартал в розмірі не менше, ніж еквівалент 1200 євро;
— має середню кількість працівників за останній квартал — не менше 9 осіб.
Підтвердження:
— довідка про середню заробітну плату;
— довідка про середньооблікову кількість працівників.
11. Функціонування публічних електронних реєстрів:
а) підприємство забезпечує роботу:
— публічних електронних реєстрів;
— баз даних;
— національних електронних інформаційних ресурсів;
— інформаційних (автоматизованих) систем;
— інформаційно-комунікаційних систем;
б) підприємство надає хмарні послуги та/або послуги зі зберігання та обробки даних засобами ЦОДу для:
— держателів, адміністраторів, технічних адміністраторів публічних електронних реєстрів;
— власників, адміністраторів, технічних адміністраторів баз даних/інформаційних систем;
в) підприємство надає послуги (здійснює заходи) із розроблення, створення (побудови), модернізації, розвитку, впровадження та супроводження, адміністрування (технічного адміністрування):
— публічних електронних реєстрів;
— баз даних;
— національних електронних інформаційних ресурсів;
— інформаційних (автоматизованих) систем;
— інформаційно-комунікаційних систем.
Підтвердження:
— інформація про чинні договори на надання таких послуг;
— документ, яким відповідне підприємство визначено адміністратором, крім випадку, коли підприємство визначено адміністратором на основі нормативно-правового акту.
Підприємство відповідає зазначеному критерію у разі відповідності одній або обом умов, зазначеним у цьому пункті.
12. Розвиток ІТ-індустрії:
а) підприємство надає безповоротну фінансову допомогу суб’єктам господарювання приватного сектору економіки, які:
— провадять інноваційну діяльність,
— реалізують інноваційні проєкти;
— здійснюють діяльність зі створення технологій;
— здійснюють діяльність, яка належить до креативних індустрій;
— здійснюють наукову діяльність;
— здійснюють науково-технічну діяльність;
б) і розмір наданої фінансової допомоги становить не менше 30 млн гривень за попередній календарний рік та/або в поточному році.
Підтвердження:
— інформація про договори про надання фінансової підтримки.
13. Інформаційна протидія агресору:
— підприємство, яке забезпечує інформаційну протидію агресору через інформаційні й інформаційно-комунікаційні системи, а також в мережі Інтернет, основний КВЕД, яких є 62.01, 62.02, 62.03, 62.09, 63.11 та забезпечує виконання заходів щодо інформаційної протидії.
Підтвердження:
— інформація підприємства про здійснення відповідних заходів.
14. Розвиток інновацій та технологій для оборони:
— підприємство:
а) отримало грант для розвитку інновацій для потреб оборони, відповідно до Постанови КМУ №262 від 08.03.2024;
б) і виконує грантовий договір.
Підтвердження:
— інформація про чинний грантовий договір з Фондом розвитку інновацій.
Як бачимо, наразі чимало компаній у сфері ІТ-інфраструктури та електронних комунікацій можуть потенційно претендувати на статус критично важливих у сфері цифровізації, якщо відповідають одному або декільком з цих критеріїв.
Однак саме допомога юридичного радника, який професійно спеціалізується в питаннях отримання підприємствами цього статусу, його подальшого продовження та успішного бронювання працівників, значно підвищує можливість для технологічних компаній зберегти своїх працівників, особливо в умовах поточної нестабільної ситуації в цій сфері.