home-blur
Олександр Ковальчук
25/01/2024
Інтерв'ю з ізівцями

Що відбувається на EdTech-ринку з початку вторгнення?

Початок цього десятиліття супроводжувався масштабним злетом галузі EdTech. Цифрова освіта набрала обертів з 2020 року через пандемію та відтоді продовжує розвиток. Ринок по всьому світі розвивається, особливо інвестиції зростали з 2017 по 2021 рік: у 2017 році обсяг інвестицій по всьому світі складав $4.4 млрд, а у 2021 він зріс до $20.8 млрд. Втім, обсяг впав на 49% у 2022 році, це було зумовлено політикою обмеження приватних освітніх компаній в Китаї, де інвестиції в EdTech до 2021 року були найбільшими у світі. Проте по всьому світі ринок продовжує розвиток

В Україні EdTech теж активно розвивається, незважаючи на перешкоди. Ще у 2019 році частка українців з цифровими навичками на рівні нижче базового становила 53%. Проте до цього року цей показник знизився на 12,6%, в тому числі завдяки “Концепції розвитку цифрових компетентностей до 2025 року”, прийнятої Кабміном. Далі його розвитку сприяла пандемія коронавірусу, коли як школярі, так і спеціалісти перебували на самоізоляції. За цей час з’явилася велика кількість платформ дистанційного навчання та онлайн-курсів.

В умовах війни EdTech продовжує розвиток. Хоча такі перешкоди, як відключення світла та відсутність з’єднання часто переривали навчальний процес, дистанційна освіта була єдиним виходом під час обстрілів — як для учнів в Україні, так і для тих, хто перебував за кордоном. Всі ці фактори створюють потребу в прискореному зростанні технологій цифрової освіти.

Pilicam – це польська платформа для створення онлайн-курсів, заснована білоруським фаундером Олександром Ковальчуком в партнерстві з українськими підприємцями. Інструмент допомагає бізнесам швидко та якісно навчати нових працівників, партнерів, а також продавати тренінги та курси. Європейська Асоціація програмної інженерії (EASE) взяла інтерв’ю у фаундера стартапу Pilicam Олександра Ковальчука, щоб отримати відповіді про поточний стан індустрії EdTech на міжнародному ринку і в Україні зокрема.

Чим займається стартап Pilicam, як виникла ідея, чи є конкуренція в цьому напрямку?

Pilicam – це інструмент для простого створення онлайн-курсів та тренінгів. Існує проєкт близько 1.5 року, за цей час ідея еволюціонувала від білетного сервісу до теперішнього вигляду. Ми побачили, що зараз має попит онлайн-освіта, наприклад, курси від блогерів. Але, як відомо, організація курсів від блогерів часто буває розділеною на багато різних платформ, що між собою не пов’язані. Спеціально щоб об’єднати всі навчальні матеріали в одному місці, ми змінили напрям діяльності з білетного сервісу на конструктор курсів. Головні наші конкуренти – Academia Ocean на українському ринку, Web to Earn на польському та GetCourse на ринку СНД.

Які етапи становлення стартапу були найскладнішими, які задачі найважчі?

Найскладніше завдання — зробити платформу прибутковою. Ми створили MVP з одним програмістом, після чого необхідно було залучати інвестиції. Це складний етап, ми знайшли партнера, який інвестував $80 тис. Він виконав свої зобов’язання в грудні минулого року, проте ми так і не закрили два важливих блоки. Їх я закінчив за власний кошт. У квітні стався кастовий розрив, через що ми тимчасово припинили розробку нових функцій. Зараз платформа обслуговується, проте не оновлюється. Ми накопичуємо ресурси для нового старту, залучаємо нову аудиторію та шукаємо інвестиції.

Де ви шукаєте інвесторів, за якими принципами їх обираєте?

Ми відкриті до інвестицій, якщо інвестори поділяють наші цінності. Орієнтуємо саме на приватних інвесторів, компанії, що займаються інфобізнесом або блогери, що продають курси. Фонди та подібні організації поки не розглядаємо, думаю, що це наступний етап. Як нам здається, фонд буде нас гальмувати своєю постійністю, а співпраця з приватним інвестором можуть бути більш гнучкою.

Шукаємо інвесторів зазвичай у бізнес-клубах та спільнотах. Наприклад, варшавська “Магія Ранку” зараз закриває близько 80% наших потреб, оскільки у них найкращі спікери — і з напрямку IT, і з продажів, і з блогерства. Також ми приєдналися до EASE, щоб мати більше зв’язків з IT-спільнотою.

Яка цільова аудиторія платформи? Які кейси вже є у стартапу?


Що стосується компаній — поки з них є тільки польська музикальна школа, вони користуються корпоративним навчанням. А якщо брати основну цільову аудиторію, то це офлайн-бізнеси, які не мають IT-відділів та для яких платформа допомагає з організацією навчання. А от з IT-компаніями співпрацювати важко, оскільки у них і так є змога зробити який-небудь навчальний проєкт самостійно.

Головний фактор офлайн-бізнесів, який дає перевагу навчанню через курси — швидша зміна працівників. Якщо раніше люди працювали десятиліттями на одній роботі, то зараз на деяких посадах працівники змінюються за 2-3 роки, а в майбутньому цей час ще скоротиться. Нових кадрів можна навчати вручну, на що буде йти багато часу та ресурсів, а можна за допомогою готових курсів надавати необхідну освіту декільком поколінням працівників. Оскільки офлайн-бізнеси здебільшого витрачають час на перший варіант, вони і є нашою ЦА.

Чи просуває Pilicam курси своїх користувачів?

Ні. Суть платформи саме в обслуговуванні, маркетинг ми на себе не беремо. Можливо, ми реалізуємо маркетплейс для користувачів у майбутньому, але це можна розглядати, якщо аудиторія платформи складатиме приблизно 25-50 тис. користувачів, з яких хоча б 15 тис. будуть активними. Але наразі блогери самостійно просувають свої курси через соцмережі, а для нас конкурувати з Instagram немає сенсу.

Як змінилася галузь EdTech в Україні з початку вторгнення?

Оскільки ми базуємося в Польщі, на нас війна не вплинула, всі труднощі з нею не були пов’язані. Але відбулися різкі зміни на українському ринку. Одразу після вторгнення значно зріс попит серед українських блогерів. За відчуттями, ринок зріс на 50-100%, купляють всі можливі курси.

Серед якого прошарку користувачів найбільший попит на послуги Pilicam?

Ми вважаємо, що цільова аудиторія передусім залежить від стратегії. Наприклад, більші компанії, які давно на ринку, мають запити від великих бізнесів на корпоративне навчання, оскільки у них вже є сформована база курсів, які одразу можна використовувати. Натомість наш стартап має більше запитів від блогерів. Зараз зростає ринок інфопродуктів саме через influence-маркетинг, продажі через особистий бренд зростають швидше, ніж корпоративне навчання.

Як зараз виглядає український ринок EdTech в порівнянні з польським?

За моїми спостереженнями, польський ринок дуже схожий на український, але він відстає приблизно на 3 роки. Точніше, український ринок відстає від СНД на 3 роки, а польський — ще на 3 роки від українського. Ті тренди, які зараз є на ринку Польщі, — як блогери вибудовують продажі, як ведуть соцмережі, — вже відбулися в Україні. Після початку війни українські користувачі відмежувалися від продуктів ринку СНД, тож це надало можливість для самостійного розвитку.

Як змінився підхід до навчання у самих користувачів?

Головний тренд, що з’явився ще під час коронавірусу — люди шукають роботу, пов’язану з онлайном. Багато молодих людей надає перевагу знанням, що пов’язані з Інтернетом, соцмережами, IT тощо. Такі знання легше та простіше здобути через онлайн-курс, ніж, наприклад, за п’ять років навчання в університеті. Зараз набагато більша популярність в онлайн-роботи або хоча б гібридної, ніж у повністю офлайн.

Повернімося до питання про корпоративне навчання нового працівника. Які переваги у навчанні працівника через курс? Чи існують при цьому ризики навчити працівника неякісно?

Як я вже казав, це набагато дешевше та простіше у реалізації, оскільки працівник має прийти не з повним “нулем” знань, а вже з певною базою. В цьому разі достатньо ознайомити новенького з технологіями, які використовуються саме на проєкті. Коли працівник проходить пробний період, йому дається доступ до цього курсу та тестове завдання. Мова не йде про лише перегляд змісту, ми також робимо невеличкий екзамен, що пересвідчитися, що учень все засвоїв.

Ось, як це виглядає. Нещодавно я наймав front-end-розробника. Йому призначається пробний період. Коли він його проходить, йому відкривають доступ до навчання. У курсі міститься два записи розмови з тімлідом, де розповідаємо, як влаштований проєкт, що слід робити, які загальні правила. Після того, як він це перегляне, йому дається тест на знання матеріалу.

Особливо це актуально для таких посад, як менеджер з продажів. Їм потрібно дуже багато знань про методи, системи та технології, які використовує компанія. Попередньому менеджеру, який навчає нових, може знадобитися 3-5 днів лише на пробний етап нового кадра. За цей час новенький може в будь-який момент вигоріти та відмовитися, а це частий випадок. При цьому теперішній менеджер відчуває демотивацію, якщо понад три кандидати вже відмовилися; подальшим кандидатам він буде доносити інформацію “на автоматі”, а значить, гірше, ніж попереднім. Всіх цих проблем можна уникнути, записавши один курс. Навіть більше, потік може бути різним, але платформа окупається навіть при навчанні одного співробітника. Якщо є курс, то це безкоштовно, а новенький може вивчати інформацію у свій вільний час. При цьому він не залежить від іншого наставника, якому також треба оплачувати години навчання.

Як ефективно представити свій стартап на Web Summit. Досвід UBOS
Детальніше
Юридичний радник – незамінний провідник до успішного масштабування IT-бізнесу
Детальніше
Революціонізація eCommerce: як IdeaInYou впроваджує AI, ML та Blockchain в роботу?
Детальніше