home-blur
Інтерв’ю
02/05/2024
Інтерв'ю з ізівцями

Що відбувається з біткоїном у 2024 та як регулюється оберт криптовалют в Україні

На фоні небувалого злету та історичного рекорду біткоїна розвинувся ажіотаж довкола теми криптовалют. Світовий ринок шукає різні способи здобуття вигоди від криптоактивів: інвестиції, придбання, майнинг тощо. Європейська Асоціація програмної інженерії провела інтерв’ю з юристом компанії Icon.Partners Владиславом Удянським та поділилася сьогоднішнім юридичним становищем біткоїна в Україні.

Чим займається ваша компанія та як давно ви на ринку?

Icon.Partners спеціалізується на наданні юридичних послуг технологічним бізнесам та охоплює понад 40 країн, включаючи країни ЄС, Велику Британію, країни Північної Америки, Гонконг, Сінгапур, та деякі африканські країни. 

Ми – перша юридична компанія в Європі, яка випустила власний NFT. Серед замовників є компанії різних напрямків, як-от стартапи (від PRE-SEED до SERIES A), WEB3, FinTech, SaaS, GameDev, Software Development Agencies, EdTech та E-Commerce

Наші юристи мають глибокі знання в різних галузях права: від корпоративного до Crypto&Web3. Вони також постійно вчаться, відвідуючи курси в відомих університетах, як Yale та інші. На ринку ми вже понад 12 років.

 

Який стан біткоїна був у першому кварталі 2024 року?

Ціна біткоїна (BTC) розпочала 2024 рік на підйомі, додавши понад 7% за 24 години та наблизившись до $46 000, найвищого рівня з квітня 2022 року, що стало сильним початком нового року.

Іншою важливою подією січня 2024 для Біткойна став офіційний дозвіл на торгівлю біткоїном в рамках ETF після кількох місяців спекуляцій від SEC (Комісії з цінних паперів та бірж США). Крім того, Комісія схвалила 11 фондів від таких керівників компаній, як Blackrock, Invesco і Fidelity. Торгівля біткоїн-біржовими ETF розпочалася 11 січня 2024 року. За кілька днів до оголошення SEC, курс біткоїна досягнув піка в майже $49 000, але в наступні тижні дещо знизився.

Ці інвестиційні інструменти стимулюють попит на криптовалюту та є основною рушійною силою зростання вартості біткоїна на понад 42% в лютому, досягнувши 61 113 доларів США за BTC в останній день місяця.

На сьогодні, враховуючи кінець першого кварталу 2024 року, курс на біткоїн неодноразово бив свої ж історичні рекорди. Наприклад, у понеділок 11 березня котирування біткоїна перевищили рівень $70 000. У моменті ціна активу підскочила до $70 298, але потім впала.

 

Чим зумовлені зміни на ринку криптовалют? Як військова та політична ситуація у світі впливає на них?

Більшість людей переконана, що зростання курсу цифрових активів спричинене двома факторами: інвестиціями в криптопродукти спотової біржі США та перспективою падіння глобальних процентних ставок на звичайні фінансові продукти.

Ще одним важливим фактором, що впливає на динаміку ціни біткоїна, є майбутній халвінг, запланований на 2024 рік. Історично такі події призводять до зростання ціни біткоїна через зменшення пропозиції та збільшення дефіциту. Хоча існують різні думки щодо того, чого очікувати від халвінгу 2024 року, широко поширеною є думка, що він значно вплине на ринок. Це може проявитися як у продовженні тенденції до різкого зростання цін після скорочення вдвічі, так і в більш поміркованих змінах через зрілість ринку.

Політичним впливом можна ствердно вважати посилення нагляду від Регуляторів за криптовалютами у Великій Британії та ЄС. У Британії Казначейство пропонує підпорядкувати стейблкоїни (тип криптовалюти, вартість якої прив’язана до іншого активу, такого як валюта або товар) наявному регулюванню. ЄС запровадив режим регулювання ринків криптоактивів (MiCa), який вимагає від криптофірм реєструватися в регуляторних органах країн-членів. Також нещодавнє схвалення ETF у США допомогло підтримати відродження ціни біткоїна.

Кажучи про вплив війни на стан біткоїна, вирішальними є два фактори: зміна інвестиційної поведінки та підвищена волатильність. Перший фактор спричинений тим, що під час військового конфлікту інвестори зазвичай схильні перерозподіляти свої активи та інвестиції в більш стабільні та безпечні активи, наприклад, золото або фіатні валюти. Це призводить до зниження попиту на криптовалюту та падіння цін на неї.

Другий фактор зумовлений нестабільністю у світовій економіці, що спричинена війною в Україні та рядом соціально-економічних факторів у різних країнах світу. Оскільки криптовалюти чутливі до таких змін на ринку, існує ризик їхньої волатильності та збільшення діапазону цін.

 

Наскільки активна реакція на ринку на зміни вартості валюти? Які компанії отримали найбільшу вигоду?

На ринку спостерігається реакція на зміни вартості криптовалют, особливо біткоїна, після того, як великі фонди, як-от Blackrock, отримали дозвіл на інвестування. Внаслідок цього, серед роздрібних інвесторів панує ейфорія. Серед приватних компаній, MicroStrategy виявилася на вершині. Вона не фіксує свій прибуток та планує купувати ще більше біткоїна в очікуванні подальшого зростання.

 

Чи спостерігається ажіотаж в Україні? Чи змогли бізнеси “злетіти” завдяки біткоїну?

Війна вплинула на особисте використання криптовалют громадянами України. Щоб запобігти відпливу капіталу з країни в умовах воєнного стану, український уряд запровадив обмеження на транскордонні операції українців. Як наслідок, перед біженцями, що залишили країну, постали труднощі з доступом до своїх банківських рахунків. З різних причин багато з них також не змогли відкрити банківські рахунки в новій країні. Для таких людей криптовалюти стали життєздатною альтернативою.

Україна використовує всі можливі інструменти, запропоновані Blockchain-технологією, у своїх оборонних зусиллях, включаючи криптовалюти, NFT, DAO та внески від ключових гравців галузі.

Про злети бізнесу завдяки біткоїну важко говорити через регуляторний клімат в Україні. Відсутність єдиного регуляторного акту стримує можливість українського бізнесу вкладати в криптовалюти та отримувати від цього вигоду.

 

Про які юридичні особливості роботи з біткоїном варто знати? 

Біткоїн знаходиться в сірій зоні. В деяких країнах криптовалюта повністю забороняється, як-от в Китаї. Водночас в інших країнах можна розраховуватися біткоїнам за деякі державні послуги (Сальвадор).

Створюється нерівномірний регуляторний клімат. Потрібно робити детальний аналіз кожної юрисдикції, де ви хочете запускати свій проєкт. Це і створює найбільшу складність в юридичній оцінці життєздатності криптопроєктів.

 

Наскільки активний в Україні майнинг криптовалют?

Активність майнінгу криптовалюти в Україні пережила різкий розвиток у 2017-2018 роках завдяки доступним тарифам на електроенергію, сприятливому політичному клімату та розвиненій ІТ-інфраструктурі. Однак, з 2018 року спостерігається зменшення активності майнінгу з декількох причин: 

  • зростання складності майнінгу внаслідок загального збільшення популярності криптовалют у світі;
  • дефіцит мікрочипів і відеокарт у світі, в той час, як найпопулярніша криптовалюта біткоїн заснована на Proof-of-work механізмі (Ethereum не так давно перейшов з PoW);
  • високий вхідний рівень для майнінгу криптовалют за механізмом Proof-of-Stake (щоб бути валідатором, особа має мати велику кількість криптовалюти, наприклад, 32 Ethereum);
  • падіння курсу біткоїна та інших криптовалют з 2018;
  • відсутність правової визначеності в регулюванні криптовалют і майнінгу;
  • негативний вплив майнінгу на навколишнє середовище та прагнення урядів його обмежити;
  • другорядність розвитку криптоіндустрії в Україні через російську агресію.

 

Хто займається майнингом та чи приносить це результат?

Майнінг криптовалют є процесом, який потребує значних обчислювальних потужностей. Наразі існує кілька груп людей, які займаються майнінгом: ентузіасти та професійні майнери. Ентузіасти майнять криптовалюти з цікавості, вони вірять у децентралізацію та довгострокову перспективу криптовалют. Натомість професійні майнери володіють потужним обладнанням та займаються майнінгом з метою отримання прибутку.

Прибутковість майнінгу залежить від кількох факторів. По-перше, це курс криптовалюти: чим вище курс, тим більше прибутку може отримати майнер. Другим фактором є складність майнінгу – чим складніше майнити криптовалюту, тим менше прибутку отримує майнер. Також важливою є вартість електроенергії, оскільки вона може значно вплинути на прибутковість майнінгу. Нарешті, ефективність обладнання грає важливу роль: чим потужніше обладнання, тим більше криптовалюти може бути видобуто.

Якщо ж говорити про Proof-of-stake, то такий вид майнінгу не дуже популярний через високий вхідний рівень і зазвичай менші прибутки за видобуток того ж біткоїна. Навіть більше, криптовалюти, засновані на цьому механізмі, не є такими цікавими для майнерів через їхню невисоку ціну в порівнянні з біткоїном.

 

Чи потрібно декларувати одержану вигоду від купівлі біткоїна?

На сьогодні криптовалюта не має визначеного правового статусу в Україні, зокрема, відсутня нормативна база для її класифікації та регулювання операцій з нею. Дохід, отриманий від продажу криптовалюти, включається до загального річного оподатковуваного доходу. При цьому, оподаткуванню підлягає вся сума коштів, яка отримується платником податків від операцій з криптовалютою. Якщо криптовалюта просто зберігається у гаманці, вона не підлягає оподаткуванню.

Доходи, отримані від операцій із криптовалютами, оподатковуються за загальними правилами:

1) Фізичні особи повинні вказувати цей дохід у річній декларації, використовуючи ціну продажу, та сплатити ПДФО у розмірі 18% та 1,5% військового збору.

2) Юридичним особам потрібно сплачувати податок на прибуток та ПДВ.

3) ФОП на спрощеній системі (на єдиному податку) не можуть торгувати криптовалютою, оскільки така діяльність не включена до переліку дозволених. Тому для роботи з криптовалютою ФОП має перейти на загальну систему оподаткування.

Що стосується тенденцій правового регулювання, то Верховна Рада України не має наміру надалі розглядати питання про застосування пільгових податкових ставок до доходів громадян, одержаних від транзакцій з криптовалютами. Замість цього планується ввести оподаткування таких віртуальних активів за стандартною ставкою.

 

Чи виправдана інвестиція в біткоїн для українського бізнесу?

Інвестиція в біткоїн для українського бізнесу має свої переваги та ризики. До переваг належать можливість диверсифікації інвестиційного портфеля, захист від інфляції завдяки обмеженій емісії біткоїна, зниження транзакційних витрат та можливість отримання прибутку.

Проте існують і ризики. Висока волатильність, регуляторна невизначеність створює правові та податкові проблеми для бізнесу. Існує ризик використання біткоїна у злочинних цілях, що може негативно позначитися на репутації та діяльності бізнесу.

 

Наскільки зараз український ринок адаптований до використання криптовалют? Який період може знадобитися для їхньої адаптації?

Український ринок вже досить добре адаптований до використання криптовалют, і їхнє використання стає все більш поширеним у різних сферах економіки. Деякі компанії вже приймають криптовалюти як спосіб оплати за свої товари та послуги, а також як інвестиційний інструмент. Однак, процес адаптації ще не завершений, тому є певні проблеми. Наприклад, законопроєкт про регулювання криптовалют в Україні вже зараз є неактуальним та не відповідає стандартам ЄС, які зовсім скоро повністю набудуть чинності з прийняттям The Markets in Crypto-Assets Regulation (MiCA).

Час, необхідний для повної адаптації криптовалют українським ринком, може залежати від різних факторів, включаючи час на розвиток ефективного правового регулювання та розвиток довіри до криптовалют серед користувачів.

Юридичний радник – незамінний провідник до успішного масштабування IT-бізнесу
Детальніше
Програмне забезпечення для бухгалтерів. Як обрати?
Детальніше
Особливості SEO-просування IT-компанії на Захід: радить Netrocket
Детальніше