Які методи SEO-просування існують та які з них небажано використовувати
SEO-просування напряму впливає на успіх бренду. Чим раніше сайт трапляється в результатах пошуку, тим більше людей його побачить та дізнається про компанію. Існує багато критеріїв, які визначають оптимізацію сайту, серед іншого, є й нелегальні способи просування. Чому заборонені ці методи, чи можуть вони вважатися ефективними та які покарання за їхнє використання, розповів Ігор Воловий, CEO та Co-Founder компанії Elit-Web.
Чим займається ваша компанія?
Elit-Web — це маркетинговий партнер, що займається розвитком бізнесів в інтернеті. Основна експертиза агенції — SEO-просування та контекстна реклама, але ми закриваємо весь комплекс послуг інтернет-маркетингу, якщо для клієнта це доцільно та рентабельно на даному етапі.
Ми глибоко аналізуємо бізнес та потреби клієнтів, щоб зрозуміти, які саме інструменти інтернет-маркетингу принесуть найкращий результат на даному етапі розвитку бізнесу. Крім того, ми займаємося просуванням сайтів навіть на етапі розробки, коли його ще немає в загальному доступі.
З чого складається SEO-просування?
SEO має багато способів та засобів, які поділяються за різними критеріями. Ми проводимо просування за таким алгоритмом:
- Аудит сайту (за наявності). Досліджуємо поточний стан сайту, наявність технічних помилок (битих посилань, неякісного контенту тощо), зручність використання та поведінкових факторів ранжування.
- Аналіз ніші та конкурентів. Досліджуємо лідерів пошукової видачі, їхні сайти та джерела залучення контенту. Оцінюємо кількість сторінок, посилальну вагу, контентну оптимізацію та виявляємо точки зростання для нашого сайту.
- Збір семантичного ядра. Аналізуємо пошукові запити, які будуть релевантні нашій аудиторії, та систематизуємо їх за кластерами.
- Побудова структури сайту. На основі зібраної семантики та конкурентного аналізу будуємо структуру, яка найкраще задовольнить пошукові алгоритми та водночас буде зручною й зрозумілою для аудиторії.
- Внутрішня оптимізація. Виправляємо технічні помилки, прописуємо метадані сторінок, будуємо внутрішню систему перепосилань тощо.
- Оптимізація контенту. Складаємо ТЗ на доопрацювання контенту та створення нових якісних сторінок. Наші автори пишуть контент за ТЗ, якщо клієнт не має своїх копірайтерів.
- Робота над юзабіліті. Складаємо перелік рекомендацій для розробки, що допоможуть підвищити конверсію ресурсу та краще відповідати вимогам пошуковика. Наші розробники втілюють рекомендації після узгодження з клієнтом, якщо клієнт не має власної команди розробників.
- Зовнішня оптимізація. Нарощуємо посилальний профіль якісними посиланнями відповідно до стратегії лінкбілдингу.
- Аналітика. Робимо щомісячний зріз результатів, коригуємо стратегію у разі потреби та даємо розгорнуту звітність клієнту.
Які існують види SEO та чи всі з них законні?
Існують «білі», «чорні» та «сірі» методи просування. «Білі» — це законні способи просування, які полягають в оптимізації сайту за допомогою описаного вище алгоритму. До «білих» способів належать:
- Створення унікального контенту, якісного і корисного для користувачів;
- Оптимізація сайту в пошукових системах з урахуванням вимог і особливостей цих систем;
- Адекватні методи реклами (статті, пресрелізи);
- Реєстрація в «білих» тематичних каталогах.
Але деякі власники сайтів у гонитві за швидким результатом вдаються до хитрощів і використовують заборонені методи («чорне» SEO). До нього відносять:
- Пошуковий та поштовий спам;
- Використання дорвеїв (сайтів-редиректів);
- Невидимий текст на сторінках;
- Автоматичний обмін посиланнями або «могильники» посилань.
«Чорні» методи залучають більше людей на сайт, але вони не забезпечують підйом продажів, оскільки залучена аудиторія не є цільовою. Для боротьби з такими методами існують спеціальні фільтри пошукових систем:
- Фільтр «Панда». Застосовується до вебресурсів за погану внутрішню оптимізацію: неякісний, неунікальний контент, повний спаму та позбавлений корисності; надлишок реклами на сторінках вебресурсу; погана адаптивність сайту; високий відсоток відмов; продаж майданчиків під посилання на інші ресурси.
- Фільтр «Пінгвін». Санкції пошукових систем накладаються за нечесне нарощування посилальної маси: велику кількість нетематичних зовнішніх посилань; низьку якість посилань внаслідок розміщення на неавторитетних сайтах-донорах чи купівлі на біржах типу Sape; стрибки у нарощуванні посилального профілю.
Крім цього, є умовно дозволені методи, «сірі». При їх використанні також можливо зловити санкції пошуковиків, але не у 100% випадків. Їх використання завжди покладається на розсуд клієнта, і ми категорично не радимо цього робити. Серед «сірих» методів виділяють:
- Обмін відвідувачами: на сайт кожні 20–30 хвилин заходять відвідувачі з інших ресурсів, а власник у відповідь заходить на їхні сайти. При цьому ніхто з них не читає зміст і не замовляє жодних послуг. Це просто штучний метод підняття трафіку. У пошуковій системі коштом трафіку також можна піднятися в топі, але, знову ж таки, це нецільовий трафік.
- Методи штучного підвищення індексу цитування: тільки у випадку явного спаму можна довести, що посилання з’являються не зовсім за призначенням сайту. Але якщо цитування буде нерелевантним за змістом ресурсу та у великих кількостях, пошуковик також розцінить це як шахрайство.
Відбілити сайт після потрапляння під фільтри можливо, і в нас навіть є такий досвід, але це важкий та довготривалий процес. Тому краще не використовувати сумнівних методик.
Які особливості «чорного» просування? Чи є воно дієвим та чи може користувач його виявити?
«Чорні» методи однозначно не дають якісного результату. Навіть якщо в певний момент сайт матиме кращі позиції, з часом алгоритм виявить шахрайство своїми фільтрами або просадить сайт новими апдейтами. Наприклад, останнім часом Google дуже жорстокий у своїх апдейтах.
Щодо виявлення, візуально для користувача це може бути непомітно. Легко виявити можна хіба що звичайний спам ключовими словами та нестандартні, незрозумілі URL сторінок. Інші ж методи «чорного» SEO повʼязані з внутрішнім вмістом сайту, тож звичайний користувач навряд чи їх помітить.
Чи існує покарання за «чорне» SEO? Як відрізняється в цьому відношенні політика різних пошукових систем?
Покаранням сайту з боку пошукових систем будуть санкції за потрапляння під фільтри. Попереджувальних повідомлень нікому не надсилають. Зрозуміти, що ресурс потрапив під фільтри, просто: відвідуваність різко падає, сайт помітно просідає у позиціях або зовсім зникає з пошуку.
Загалом основні принципи етичного SEO залишаються схожими для більшості пошукових систем, і більшість заборонених методів оптимізації шкідливі для всіх пошуковиків. Але Google зараз зосереджує багато зусиль на моніторингу якості контенту, тому його вимоги будуть найвищими. Якщо ви дотримуєтеся кращих практик і використовуєте лише етичні методи, ви знижуєте ризик отримання штрафів або погіршення позицій у результатах пошуку для будь-якої пошукової системи.