home-blur
1234
15/05/2022
Новини EASE

IT не здається: як змінилася ситуація в галузі під час війни

Війна, яку розпочала росія проти України, не оминула жодну галузь. Український ІТ-сектор, яким би потужним він не був, також постраждав: закриття проєктів, скасування замовлень або їхня відсутність, втрата клієнтів і фінансування. Проте ті, хто все ще тримається на плаву, щосили намагаються продовжувати працювати, шукати іноземних клієнтів і допомагають економіці Україні зростати. Владислав Савченко, президент Європейської асоціації програмної інженерії EASE розповів Mind, з якими труднощами зараз зіткнулися IT-компанії, як компаніям вижити у воєнний час, що допоможе зберегти команду та як відновити робочі процеси.

Ситуація в ІТ-індустрії зараз

Зараз IT-індустрія, як й інші сфери, отримала збитки. Постраждали переважно сектори, які працювали лише на території України – надавали послуги українським компаніям або чиї продукти були направлені на український ринок. Особливо війна зачепила малий та середній бізнес.

Аутсорсинг, аутстафінг та продукти, які були на глобальному ринку, постраждали менше. У останніх виникають питання лише з новими замовленнями. Зараз є вказівки європейським та американським компаніям не підписувати нових контрактів із представниками українського IT-сектору, не брати розробників з України на роботу. І ми отримуємо багато мейлів від іноземних партнерів щодо побоювання давати Україні нові контракти, оскільки тут зона високого ризику.

З погляду бізнесу я їх розумію, але як українець хотів би бачити більше лояльності. Представники цих компаній побоюються, що їхні проєкти опиняться під загрозою і не будуть завершені.

Контракти, які в роботі, продовжуються, але нові не підписуються. Якщо така тенденція продовжиться, то індустрія дуже постраждає. І про це важливо зараз говорити.

Реакція іноземних партнерів та замовників на війну

Загалом українське IT виявилося дуже стресостійким. Якщо ви до цього працювали із західним ринком, у вас гарна репутація і ви вміло спілкуєтеся з партнерами та пояснюєте, що війна ніяк не впливає на вашу ефективність у роботі, тоді у вас проблем немає. Якщо це дійсно так.

Іноземні партнери бояться нестабільної геополітичної ситуації. На їхню думку, вона масштабно впливає на ефективність роботи, але, на щастя, це зовсім не так. Українські компанії намагаються максимально убезпечити своїх співробітників, організувати релокейт, надати можливість бути зі стабільним зв'язком.

За такого розкладу навіть війна, яка впливає без перебільшення на всі сфери, не заважає ІТ-компаніям продовжувати якісно надавати свої послуги. Головне, як я вже казав, постійна комунікація із закордонними клієнтами.

Як війна в країні позначилася на кількості вакансій, зарплат, конкуренції за кадри

Українське IT достатньо залежне від світового ринку. А на останньому попит на IT-фахівців не зменшується, а тільки збільшується. 500 000 – 800 000 вакансій, які не закриваються в Сполучених Штатах Америки, розподіляються світом, велика частина з яких йде в Україну.

Після війни, звичайно, ми досить швидко зможемо відновитися. Але зараз стоїть питання, чи залишиться саме українське IT? Зараз ми отримуємо багато запитів на запрошення українських фахівців. Іноземні компанії активно починають забирати кадри в українських компаній. Може статися так, що за пів року 80% ринку становитимуть міжнародні компанії і лише 20% – українські.

Кількість вакансій скоротилася, а охочих їх зайняти зросла в рази. Але є технології, які навіть зросли в цінах, оскільки відповідних спеціалістів дуже мало. Війна змінила ІТ-ринок і зараз є кейси, коли деякі компанії мають цілі команди, які залишилися без проєктів. А така історія є вбивчою, адже компанії не можуть оплачувати такі бенчі. Замовлення скоротилися, проєкти або на паузі, або закрилися.

Водночас Україна зараз на перших шпальтах у всіх ЗМІ. Про нашу країну зараз дізнаються з різних сторін, не лише військової. Говорять і пишуть про підприємства, які так чи інакше працюють під час війни.

Багато хто дивується якою стійкою є Україна і пропонують нам свою допомогу. Ба більше, нам намагаються допомогти навіть у момент переговорного процесу з іноземними замовниками. Відповідаючи на запитання, чим нам допомогти, ми пропонуємо взяти наші команди працювати.

Відсутність проєктів і зміна роботи під час війни

Крім очевидних проблем, як-от відсутність нових замовлень і втрата старих, є і плюси – усе більше і більше запитів на цілі команди, інколи до 15 осіб. Адже багато хто зараз відмовляється від субпідрядів у білорусі та ф і шукає заміни в Україні. Саме це трохи стабілізує ситуацію на українському ІТ-ринку.

Для тих, хто втратив роботу чи навпаки, готовий запропонувати її українським спеціалістам, Європейська асоціація програмної інженерії запустила платформу для пошуку EASE Work.

EASE має багато міжнародних партнерів, а в Україні є вільний ІТ-ресурс, який потребує не донатів, а стабільної роботи. Саме це головний меседж нашої платформи. Ми ретельно перевіряємо кожне резюме, яке потрапляє на наш сервіс, і тому ручаємося за спеціалістів і якість їхньої роботи. Загалом для тих, хто справді хоче працювати та приносити своєю роботою користь – двері для пошуків завжди відчинені.

Перспективи для фахівців, які залишаються всередині країни

Сильний ІТ-сектор в Україні зараз фактично стоїть на роздоріжжі: українські замовники згортають проєкти, бо не мають чим платити, а закордонні – бояться наймати українські команди через нестабільну геополітичну ситуацію.

Якщо в ситуації з українським ринком ми нічого не можемо зробити, ми розуміємо, до яких економічних втрат призведе війна, то із західними замовниками треба комунікувати.

Наша асоціація зараз складається з 50 міжнародних IT-компаній, більшість яких є вихідцями з України. Через нестачу фінансування кілька компаній-резидентів закрилися. Ми в EASE активно шукали формати роботи, які були б актуальні зараз: пошук житла, допомога з релокейтом по Україні та за кордон, фінансові операції та обмін валют, психологічна допомога командам, обмін ресурсами та вільними кадрами всередині спільноти, залучення нових клієнтів. Ми постійно спілкувалися з нашими партнерами, і вони підтримали наші прагнення, не злякалися, а навпаки, стали на український бік. І зараз ми продовжуємо працювати далі.

Зміна сфери діяльності та чи варто йти в IT

Зараз найкращий час для зміни сфери діяльності та професії. Роботи не так багато, як виявилося, навіть у Європі. Якщо казати про IT-професії, то тут попит великий. Зараз спеціалісти, у яких ще не так багато практичного досвіду роботи, мають шанс отримати гарну роботу незалежно від локації – Україна, Польща, Португалія чи інша країна.

Тому зараз можна навчатися, сьогодні велика кількість курсів українського походження, частина з них із безкоштовним доступом.

Також велика кількість ініціатив від компаній, які підтримують бажання до навчання новим професіям. IT – це не лише програмування, це й проджект-менеджмент, і тестування, і дизайн. Навіть перегляд відео на YouTube дозволяють зрозуміти, що вам подобається та в якому напрямі поглибити свої знання, щоб отримати нову професію.

Рекомендації IT-бізнесу для стабільної роботи

  • Оптимізуйте витрати. Це стосується витрат із погляду як маркетингу, так і з ефективності проєктів.
  • Використовуйте різні методи для пошуку та залучення клієнтів, поставте на паузу або зменшіть кількість усіх  внутрішніх та інвестиційних проєктів. Важливо напрацьовувати та зберігати фінансову подушку. Адже не відомо, як довго триватиме війна.
  • Збільшіть кількість зустрічей із командою. Вони – ваша друга сім'я, якій також важливо отримувати підтримку, відчувати свою цінність і володіти інформацією про зміни. Спілкуйтеся, діліться думками та ідеями та залишайтеся на позитиві.
  • Залишайтеся на зв'язку. Це стосується і замовників, і вендорів. Вони мають розуміти, що проєкти в процесі реалізації та все йде за планом.
Дрони і всюдиходи- рішення для світового ринку енергетики
Детальніше
EASE знімає фільм про українське ІТ: <Перший код>.
Детальніше
EASE спільно з партнерами представить ІТ індустрію України на виставці Riga Comm
Детальніше