home-blur
21f7feeba38740ff96e9b05849a7ab7b
10/02/2021
EASE News

Реєстрація компанії в Україні VS Європі

Єлизавета — founder юридичної компанії Legal Surf, більше 9 років на ринку юридичних послуг, і 3 роки в сфері IT-права. Вона активно допомагає білоруським IT-компаніям з релокейтом і адаптацією до українського законодавства.

Єлизавета поділилася своїм досвідом і розповіла в чому плюси і мінуси вибору зарубіжної юрисдикції.

Вибір юрисдикції залежить від багатьох факторів. Для початку потрібно розібратися з метою зареєструвати компанію закордоном. Це може бути зменшення податкового навантаження, підвищення репутації перед зарубіжними клієнтами, можливість пошуку інвестицій, захист активів, релокацію в майбутньому та інше.

У моїй практиці ми “йшли”, коли компанія отримувала пакет інвестицій і інвестор наполягав на своїй локації, або коли хлопці хотіли бути ближче до ринку своїх основних замовників, або коли ми готувалися до продажу або просто хотіли красиво звучати “компанія, яка зареєстрована в Англії “.

Також, при виборі юрисдикції потрібно враховувати термін реєстрації бізнесу, особливо термін і взагалі можливість відкриття розрахункового рахунку, гнучкість законодавства і “серйозність” роботи органів державної влади, місцевих вимог.

Якщо ми говоримо про Україну, то реєстрація компанії в середньому займає близько 3-5 робочих днів. Відкрити рахунок української компанії в українському банку на даний момент не складно, займає це близько 5 робочих днів. Якщо засновники компанії в Україні іноземці, моніторинг перед відкриттям трохи жорсткіше, але і з цим ми справляємося.

Якщо ми говоримо про інші юрисдикції, найчастіше в Європі, наприклад, компанію можна відкрити за кілька днів. Але велика проблема — це відкриття рахунку, оскільки вимога “substance” (принцип реальної присутності) все більше і більше дихає нам спину.

Що це означає і чому так?

Все просто, держави з низькими податковими ставками (згідно, як я вважаю, вимог Організації економічного співробітництва і розвитку) хочуть бачити саме економічну причину реєстрації компанії в даній юрисдикції, крім прагнення до мінімізації податків. Це означає, що компаніям потрібно мати реальний фізичний офіс, наявність штатних співробітників (і найкраще резидентів країни), що не номінального директора, реальний витрати, сайт і т.д. Без підтвердження всіх цих пунктів, практично жоден банк в самих популярних юрисдикцій в Європі не відкриє вам рахунок і доведеться розраховувати тільки на платіжні системи.

Крім того, практично у всіх договорах про уникнення подвійного оподаткування спеціально уточнюється, що тільки податкові резиденти сторін можуть претендувати на пільговий податковий режим. Деякі країни вже стали обумовлювати отримання статусу податкового резидента наявністю у претендує на нього компанії реального економічного присутності (substance). Без активної діяльності в країні реєстрації компанія не зможе користуватися перевагами угод про уникнення подвійного оподаткування.

Хотіла б додати, що в Україні, на даний момент, таке поняття як “substance” фактично відсутнє.

А ось, наприклад, на Кіпрі, в Естонії ми вже навіть не дивуємося запитам і навіть вимогам банків про наявність “сабстенс” і підтвердження будь-якої операції. У Латвії у мене є живий кейс блокування рахунку на велику суму без пояснень причин з грубими порушеннями банківського законодавства.

Однак, як вихід, реєстрація компанії може бути в одній країні, а відкриття рахунку в інший.

Але я наприклад, схильна завжди до схеми, коли компанія і рахунок находяться в одній країні. З кількох причин:

  • як я сказала вище, щоб уникнути ризику позбавлення права користуватися перевагою угод про уникнення подвійного оподаткування;
  • для сплати місцевих податків;
  • відповідати вимоги платіжної системи / платіжного агрегатора, з яким клієнт планує працювати;
  • лояльніше ставлення органів влади і банків, репутація.

Коли до мене приходять стартапери з продуктом, який буде запускатися в Україні, я завжди раджу реєструвати компанію в Україні, хоча б “для старту”, але краще без “хоча б” 🙂 Якщо у тебе, наприклад, свій додаток на стадії MVP, яке потрібно затестити, зрозуміти механізм роботи, ринок, виробити фінансову модель бізнесу — Україна, найкращий для цього варіант.

Тому тут я вважаю, що українські хлопці повинні залишатися в Україні, поки вони не вироблять повноцінний, успішний, робочий продукт, який можна випускати в світ і масштабувати.

EASE Residents Summer Meetup
Read more
Найближчі активності EASE
Read more
EASE на EXPO 2020 Dubai
Read more